МЕЛНИК – РОЖЕНСКИ МАНАСТИР
Мелник е най-малкият град в България, с население едва 250 жители. Малцина знаят, че днешното сгушено между хълмовете китно градче някога е било важно икономическо и духовно средище, с над 25 000 жители, около 1300 къщи и повече от 70 църкви. Скътан е в югозападните склонове на Пирин на 23 км от Сандански и на 180 км южно от София.
Още през 1964 г. Мелник е обявен за културно-исторически резерват, а от 1968 г. е превърнат в архитектурно-художествен резерват, включващ самия град, природната забележителност Мелнишки земни пирамиди и намиращия се в непосредствена близост Роженски манастир. През 1979 г. е обявен за уникално селище с международно значение за стопанския туризъм.
Името на селището се свързва със славянската дума "мел", което означава "бяла глина", "среда". В миналото градът е бил разположен на древен исторически кръстопът, свързвал Егейското крайбрежие с вътрешността на Балканския полуостров и страните от Централна Европа и Адриатическо море с Далечния изток.
Вече четиридесет години археолозите проучват древните паметници на Мелник. Началото се крие в периода IV-I в. пр. Хр., когато районът около Средна Струма се населява от тракийското племе меди, дало на света големия вожд на римските роби Спартак. Заселниците са привлечени от зелените гори на близкия Пирин, плодородните полета, пълноводните реки и мекия климат. Те обаче преживяват драматични нашествия като походите на македонския цар Филип II (359-336 г. пр. Хр.). Малко преди началото на новата ера тукашните земи са покорени от римските легиони и са присъединени към голямата провинция Македония. През I-III в. селището на територията на съвременния Мелник бележи разцвет. Централно място в него заема платото "Св. Никола", даващо сигурно убежище на обитателите с отвесните си склонове и отличната видимост към околността.
След драматични исторически промени през V-VI в., предизвикани от нашествията на хуни, авари и славяни плодородната долина край р. Струма влиза в границите на Византийската империя, а през 837 г. е присъединена към новосъздадената българска държава слад успешен поход на известния военачалник на хан Персиан, кавхан Исбул.
Голям подем Мелник преживява, когато деспот Алексий Слав (XIII в.), потомък на българската царска династия, превръща града в столица на самостоятелно феодално княжество. Построяват се редица църкви и манастири, закипява търговията, производството на памук и тютюн. Великолепното мелнишко вино, получавано от специален сорт лозя, донесени чак от Сирия, прочува града из целия свят. След падането си под османско владичество, обаче селището постепенно запада.
Неповторима е старинната атмосферата, която потапя всеки посетител във великолепието на отминали векове. Старинните мелнишки къщи впечатляват с богатата си архитектура, с избите си, с подредбата, разкриваща българското чувство за практичност и красота. Типичните мелнишки къщи във възрожденски стил нямат дворове, изградени са амфитеатрално, една до друга, като оформят тесни и стръмни, но живописни калдъръмени улички. Забележителни паметници на културата сред тях са Болярската къща (ХІІІ в.) - единствената запазена до днес средновековна гражданска постройка на Балканския полуостров; Кордопуловата къща, в която се помещава най-голямата вкопана винарска изба в района; Пашовата къща, превърната в музей; Бейската, Кехайовата, Кушковата, Сивовата, Спандониевата, деспот-Славовата, Янковата, Лумпаровата къща и други.
Безспорно възрожденската Кордопулова къща е най-представителната сграда измежду останалите мелнишки къщи. Построена е през 1754 г. по поръчение на богатия търговец Манолис Кордопулис, грък по произход, който по-късно се преселва в Мелник. Състои се от приземие, в което има вкопана изба за вино, полуетаж със стопанско предназначение и еркерно изграден етаж за живеене. Капацитетът на избата е от 250 до 300 тона вино. Най-интересната стая на етажа е приемната. По размери, разположение на прозорците, прозоречна площ, техника на таванска украса и смесване на стилове при оформянето е уникална за нашите земи. Долният ред прозорци (12 на брой) са типично български, характерни за възрожденското изкуство. Горния ред (също 12 броя) с цветни стъкла са смесица от венециански и ориенталски орнаменти, тавана е изработен от дъски и профилирани летви, боогато разчленен и украсен. Северната страна на стаята, в която са вградени стенните гардероби е майсторски изписана с барокови орнаменти. Къщата е призната за най-голямата възрожденска постройка у нас и е обявена за паметник на културата от национално значение.
В околностите на Мелник се намират и най-чудноватите земни образувания, изваяни от бял ронлив пясъчник – Мелнишките пирамиди. С течения на хилядолетия на площ от 17 кв.км, ерозията е изваяла този необикновен свят на естествени феномени не само в България, но и на целия Балкански полуостров Те са изградени от сивобели плиоценски пясъци, примесени с глинести прослойки. С течение на времето върху тях се е натрупал конгломерат от свлечен скално-пясъчен материал от Пирин с дебелина до 120 м. В резултат на комбинираното ерозионно действие на водата, ветровете, топлината и студа са се образували забележителни природни творения с причудливи форми (гъби, минарета, мечове, "египетски" пирамиди и др.). Едни от най-впечатляващите природни скулптори са тези с формата на скални гъби. Наличието на скална "корона" предпазва намиращия се под нея пясъчно-скален материал от бързо рушене. Най-известната група от този вид образувания се намира край Роженския манастир и е лесно достъпна по туристическата пътека от Мелник за манастира. Мелнишките земни пирамиди са най-популярните в България. Обявени са за природна забележителност.
Роженският манастир е един от малкото средновековни храмове достигнали до наши дни във вид, близък до първоначалния, запазил автентичната си архитектура и монументална живопис. Намира се на 6 км източно от Мелник, до с. Рожен, върху билото на висок хълм с изглед към върховете на Пирин и Беласица, обгърнат от знаменитите Мелнишки пирамиди. Роженският манастир и църквата “Св.Рождество Богородично”, днес са най-големите в Пиринския край.
Основан е през 1220 г. и e един от най-старите манастири в България. В началото на 7 в. манастирът е опожарен, а през 1715 г. започва обновяването на храма. В периода 14-17 в. е важен духовен и литературен център. Тук е имало калиграфско училище, монасите от което създават невероятното произведение на изкуството “Интерпретация на Йов”, украсено със 117 ръчно изработени миниатюри. За съжаление през 1647 година то е отнесено в Йерусалим. Манастирската църква “Рождество Богородично” пази стенописи от 1597, 1611 и 1715 година. С висока стойност са иконите и забележителните дърворезби. Многоцветните стъклописи датират от 1756 година и са единствените от това време в българските храмове. Освен църквата са запазени старата монашеска трапезария, манастирската костница и стопанските постройки. През 19 век запазва значението си като важно културно и религиозно средище в областта.Тук намира подслон през последните години от своя живот великият български революционер Яне Сандански. До манастирската църква “Св. Св. Кирил и Методий”, построена по негово желание се намира гробът му. Сред най-честите гости на манастира и занапред ще се споменава името на Ванга.В манастира живеят над 20 монаси. Храмовият празник е на 8-ми септември , в чест на раждането на Св. Богородица.
Между безценните произведения на Роженския манастир е голямата Богородична икона, наречена Чудотворната икона. Историята й започва от времето на византийския Император Теофил, когато една вдовица от Никея хвърлила в морето своята икона, за да я спаси от императора. Иконата не потънала, а плавала дълги години към бреговете на Гърция и през 999 г. доплавала обкръжена с огнено сияние през портите на манастира Ивирон.
В последните години Мелник е сред най-предпочитаните места за отдих у нас. Напливът на гости отдавна е превърнал почти всяка къща в своеобразен хотел. Но Градът е конкурентен и на големите курорти, защото в последно време тук са построени няколко луксозни хотела. Стаите в бившата собственост на Балкантурист - хотелите Мелник, Деспот Слав, Болярка, Свети Никола, Литова Къща разполагат с кабелна телевизия, минибар, телефон и много други удобства. В всеки от комплексите има ресторант и лоби бар.
Хотел Мелник е с най-много легла - 60, разположени в 20 двойни стаи, 4 единични, 2 обикновени апартамента и 1 президентски. В хотел Болярка стаите са 17, а луксозните апартаменти - 5. Гостите могат да ползват и уредите във фитнес залата, както и изградената тук сауна. Клиентите безплатно дегустират прочутото мелнишко вино. Ресторантът е в зелена градина, не липсва и барбекю. В хотел Деспот Слав на разположение на туристите са 10 двойни и тройни стаи, 3 апартамента плюс един луксозен. Литовата къща предлага на своите гости 2 апартамента и 10 двойни стаи. На уют, битова атмосфера и на вкусни традиционни блюда посетителите на Мелник могат да се насладят в механата на Менчевата къща.
Wednesday, March 28, 2007
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
1 comment:
Колко изчерпателно :)
Post a Comment